Turizm Firması Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Turizm firması seçimi hakkında sizlere bilgi vereceğimiz bu yazımızda, umre turları hakkında dikkat edilmesi gereken detayları maddeler halinde sizlere sunabiliriz:

Gitmek istediğiniz umre turunun süresini siz belirleyebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı 8 gün ve 30 gün arasında değişen umre turları düzenlerken, umre tur firmaları ise 5 gün ve 30 gün arasında değişiklik gösteren paketler sunabilmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun verdiği umre vizeleri en fazla 30 gün olduğu için, hiçbir tur 1 aylık süreden fazla olamamaktadır.

Umre turunuzu ne kadar uzun süreli olarak seçerseniz, Mekke ve Medine’yi o kadar dolu dolu görüp gezebilecek ve hatta kutsal toprakları daha fazla tanıma şansı elde edebilirsiniz. Böylelikle ibadetlerinize de, ziyaretlerinize de daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

Umre turlarına gitmek için iki farklı yol seçeneğiniz bulunmaktadır. İstanbul-Medine arası uçak yolculuğu yaklaşık olarak 3,5 saat kadar sürerken, İstanbul-Cidde arası uçak yolculuğu ortalama olarak 4 saat sürmektedir.

İlk gittiğiniz şehire göre yolculuğunuzda biraz değişiklik yapmanız gerekir. Medine’ye inecek yolcular günlük giydiği kıyafetler ile gidebilirler. Ancak Cidde’ye inecek olan yolcular, havalimanında ihram giyisilerini giymeliler ve ihram namazlarını kılmalılardır. Bu sebepten ihram yasakları Cidde’ye uçacaklar için havalimanında başlamış olur.

Eğer seçtiğiniz umre turu programı Türkiye’den Medine’ye gittiyse, dönüş Cidde Havalimanı üzerinden sağlanır. Tersi durumda ise dönüşler Medine üzerinden sağlanmaktadır.

Umre turlarına gitmek isteyenler, bu ibadetlerini belli bir zamana bağlı kalarak yapmak durumunda değildirler. Bildiğiniz üzere hac ibadeti yılın belirli dönemlerinde, belli sayıda insanın çekiliş ile kabul edilmesi ile sağlanır. Ancak umre turlarına istediğiniz zaman katılıp ibadetlerinizi yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz umre turu programı kapsamında size eşlik edecek olan rehber hocanın bilgi ve donanım seviyesi ile bunları öğretebilme kabiliyeti önemlidir. Nitekim gideceğiniz manevi yerler hakkında her ne kadar bilgili olsanız ve araştırmanız olsa bile, konulara tamamen hakim bir rehber tarafından yönlendirilmek umre sırasında maneviyatınızı güçlendirmenize daha çok yardımcı olabilir.